Hur går det för MIA-projektet?
Att mobilisera inför arbete är att sätta mål, skapa aktiviteter, genomföra dessa och att utvärdera resultat och effekter. Nu är MIA-projektets programteori framtagen. Det är ett styrdokument som både inspirerar och ger ryggrad i projektet.
”Ibland är det lätt att springa åt många olika håll när ett projekt är så komplext som MIA-projektet. Därför gäller det att belysa vad som är relevant och att föra en konstruktiv dialog med ESF-rådet om vad som behöver tas upp till diskussion och kanske förändras”.
Charlotte Sävås Nicolaisen är seniorkonsult på SWECO, företaget som har fått uppdraget att utvärdera MIA-projektet. I ett första steg är programteorin framtagen. Alla är överens om aktivitetsmål, projektmål, förväntade resultat och effektmål. Målen som är kopplade till genusfrågorna är också definierade och allt är väl synliggjort i ett pedagogiskt material.
Utvärderare i MIA-projektet
”Vi har fått en bra plattform och kan börja sätta ljus på hur vi kan stödja projektet. Vår roll är att bidra till att förtydliga styrkor så att det som fungerar kan drivas vidare i ordinarie strukturer. Det gäller även att se var svagheterna och förbättringspotentialen finns”.
Helheten i fokus
SWECOs roll är att se till att MIA-projektet lever upp till sina mål och att ESF-rådet får det som är beställt. Det här är ett stort och ambitiöst projekt och Charlotte konstaterar att det redan samlats in mycket material och kunskap. Nu är det dags att starta den analyserande fasen.
”När jag läser resultatrapporten ser jag att det finns en mängd information, som till exempel att resultatet är uppdelat mellan kvinnor och män. Det går att se vissa mönster, men ännu har projektet inte identifierat hur dessa data ska användas”
Charlotte menar att det är naturligt i ett projekt som MIA-projektet att de som är verksamma har fokus på personerna, på individerna i målgruppen. De är huvudpersoner samtidigt som projektet behöver fokusera på metodutveckling och fortsatt implementering.
”Jag försöker alltid se till helheten, se den samhällsekonomiska nyttan som blir ett resultat av förbättrade metoder. Jag vill alltid bidra till metodutveckling, något som andra än de som är med i projektet kan ha nytta av. Något som är större än projektet i sig".
Senaste inläggen
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
våld i nära relationer region stockholm internationella funktionsrättsdagen2020 miaprojektetroslagen egenmakt stationen regionen botkyrka samordningsförbundetvärna nationella mål för jämställdhet avvikelserapportering guldkalender2020 mia roslagen canopus hundceter könsskillnader verdandi lotsteam gör plats mia vidare roslagen globala rättigheter insatskatalogen tillgänglighet mr miaprojektet i coronatider kommunen indikatorenkät mia-projektet roslagen case management narkolepsi mia vidare stockholms stad miajobbarvidare politikerveckan järva aktivitetsplatsen mänskliga rättigheter mia vidare hbs projektledare mia vidare södertälje järvaveckan 2019 kugghjulet myndighetsgemensamma team mia vidare suvs vården frågor om våld mäns våld mot kvinnor jämställdhet myndighetsgemensamma plattformar mia-projektet södra roslagen miaprojektet stockholms stad mia-projektet södertälje försäkringskassan mia-projektet hbs bostonmodellen arbetsintegrerande sociala företag asf esf case management supported employment mia-projektet europeiska socialfonden arbetsförmedlingen samordningsförbund mia vidare mia-projektet värna mia-projektet östra södertörn arbetsträning ips kommun horisontella principer samordningsförbundet stockholms stad samverkan brukarrevision utvärdering jobbskuggning järvaveckan samordningsförbundet östra södertörn sweco the international job shadow day 2-årsrapport re:innovation se-metoden asrbetsintegrerande sociala företag riksförbundet för social och mental hälsa försärkingskassan icke-diskriminering miavidare miaprojektet salem utredare mia vidare sundbyberg narkolepsi mia deltagarberättelse mia vidare värna samordningsförbundet hbs huddinge processledare rsmh offentlig försörjning nns indikatorenkäter stockholms stad gedetvidare dhr lediga jobb inspiration socialfonden rekrytering mia vidare östra södertörn hunddagis rättighetsbaserat arbete hela människan hp-fika